Official openingSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
5:30 p.m.
5:30 p.m.
ShowsSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Loin d’ici
Bolshoï Puppet Theatre (BTK) (Russia)
7:30 p.m.
7:30 p.m.
Partout ailleurs
Théâtre de l'Avant-Pays (Montreal)
1:30 p.m.
Un Autre monde
Théâtre de l’Œil (Montreal)
4 p.m.
10:30 a.m.
Au train où vont les choses…
Les Chemins errants (Montreal)
2:30 p.m.
Le Canard, la mort et la tulipe
Ljubljana Puppet Theatre (Slovenia)
7 p.m.
10:30 a.m.
1:30 p.m.
La Fièvre du castor (Beaver Dream)
Lost & Found Puppet Co. (Montreal)
4 p.m.
Le Parapluie
Quest Theatre (Calgary) In collaboration with Puente Theatre and The Old Trout Puppet Workshop
7 p.m.
1:30 p.m.
Schweinehund
Andy Gaukel (United-States)
8:30 p.m.
Nordicité
Théâtre Incliné (Laval)
A Nordland Visual Theatre (Norway) coproduction
3 p.m.
Ciné-CasteliersSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Retirantes (The Migrants)
Maíra Coelho (Brazil)
4 p.m.
7 p.m.
4 p.m.
ShortsSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
La Souris aux camélias
Les Soeurs Lapointe (Montreal)
9 p.m.
La Main et le sac
Compagnie Garin Trousseboeuf, Patrick Conan (France)
8 p.m.
Les Souvenirs du sable
Marie-Pierre Simard (Montreal)
2:30 p.m.
InstallationSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
L’Homme qui marche
1700 La Poste / UBU compagnie de création (Montréal)
12 p.m.
12 p.m.
12 p.m.
12 p.m.
Café-Causerie – Budding creations!Saturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Bijoux
Caroline Tanguay (Montréal)
11 a.m.
Haïkus de prison
Théâtre à Bout Portant (Saguenay)
11 a.m.
Le Sentier des rêves
Théâtre Motus (Longueuil)
11 a.m.
Les Mémoires d’un sablier
La Tortue Noire (Saguenay)
11 a.m.
Roundtable discussionSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
5 p.m.
Creative workshop for childrenSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Léo et les autres
Théâtre sous la main (Montréal)
10:30 a.m.
Marionnettes en vitrines!Saturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Pierre Robitaille’s Puppets
Pupulus Mordicus (Québec)
Casteliers workshops
Casteliers (Montreal)
Parallel activity : Marionnettes en liberté!Saturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
Ragou, Rat de bibliothèque
Théâtre de l’Œil (Montréal)
2 p.m.
The Pipeman Show
TY Théâtre (Montréal)
2 p.m.
Récit d’une chaussure
Sara Marchand and Marie-Eve Lefebvre (Montréal)
2 p.m.
1 p.m.
3 p.m.
Others parallel activitiesSaturday
March 4
Sunday
March 5
Monday
March 6
Wednesday
March 8
Thursday
March 9
Friday
March 10
Saturday
March 11
Sunday
March 12
9:30 a.m.
9:30 a.m.
9 p.m.